Advertisement
عناوین اصلی
صفحه نخست
آثار
مقالات
نگارخانه
خبر و نظر
گپ و گفت
يادداشت ها
تماس با ما
نقشه سایت
اخبار فرهنگی
حستجو در سایت
وب نوشت هاي ديگر
سيستان و بلوچستان
حکمت سیاسی متعالیه
امام موسی صدر
سردار حبیب لک زایی
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب
 

 
جمهوری اسلامی تلفیقی از نظریه ولایت انتصابی و انتخابی است چاپ ارسال به دوست

مردم در نظام الهی، عینیت‌بخشی به حاکم می‌کنند نه مشروعیت‌بخشی

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: امام معصوم، امام است، چه مردم حکومت ایشان را بپذیرند یا نپذیرند، درباره فقیه جامع‌الشرایط هم همین‌طور است. فقیه جامع‌الشرایط، فقیه هست، چه مردم حکومت ایشان را بپذیرند یا نپذیرند.

شریف لک‌زایی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس بیان داشت: «مشروعیت» در هر جایی که گروهی از مردم برای انجام عملی براساس نقش‌های اجتماعی خویش گرد آیند، طرح می‌شود، اقتدار مشروع، اقتداری است که از جانب کسانی که تحت کاربرد آن قرار می‌گیرند، معتبر یا موجه تلقی شود. چنین اقتداری، قانونی، عادلانه و بر حق شناخته می‌شود.

وی افزود: مشروعیت یک نظام سیاسی همان ارزشمندی آن است؛ به این معنی که آن نظام سیاسی مبین اراده عمومی و برخاسته از رضایت شهروندان است. چنین نظام سیاسی‌ای واجد حق حکمرانی است و توقع دارد که مردم از قوانین و مقرراتش اطاعت کنند.

لک‌زایی مشروعیت را به معنای توانایی ایجاد و حفظ این اعتقاد دانست و تصریح کرد: هر نظام سیاسی برای کسب مشروعیت می‌کوشد و در پی محق جلوه دادن نظام سیاسی خود و اعمال مشروع قدرت سیاسی خود است. در صورت فقدان مشروعیت، حکومت اعتماد عمومی را از دست می‌دهد و از آن اطاعت نمی‌شود و سرانجام فرو می‌ریزد.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :207 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
«آتش به اختیار» تشجیع نیروهای انقلاب برای عمل جهادی چاپ ارسال به دوست

عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: آتش به اختیار، تشجیع و تحریک جوانان و به طور کلی نیروهای انقلاب اسلامی جهت عمل جهادی و فعالیت خودجوش در حوزه فرهنگی است.

دکتر شریف لک زایی، عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار فارس در مورد مفهوم تعبیر آتش به اختیار گفت: درباره مفهوم «آتش به اختیار» که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، به طور قطع نظر ایشان رفتارهای هرج و مرج گونه و غیرقانونی عمل کردن نیست که اگر این گونه تصور شود نقض غرض است، بلکه به نظر می‌رسد تشجیع و تحریک جوانان و به طور کلی نیروهای انقلاب اسلامی جهت عمل جهادی و فعالیت خودجوش در حوزه فرهنگی مورد نظر بوده است.

وی افزود: حتماً توجه داریم که عمل در چارچوب های اداری و بوروکراتیک موجود چه انرژی عظیمی را از اصحاب فرهنگ و هنر هدر می دهد. به نظر، آتش به اختیار، حرکتی فراتر از قواعد دست و پا گیر است که به دلایل مختلف در بسیاری از نهادها رسوخ کرده است و یا اینکه این نهادها دچار اخلال شده و وظایف قانونی خود را به درستی انجام نمی دهند.

این محقق و نویسنده کشورمان در ادامه سخنانش اظهارداشت: همه ما این تجربه را داریم که در بسیاری از مواقع حرکت از طریق نهادهای موجود نیازمند پیگیری های سخت و طاقت فرسایی است، در حالی که به نظر می‌رسد نباید برای کارهای فرهنگی و هنری منتظر کسب اجازه آن هم با بوروکراسی موجود باشیم. در این زمینه فعالیت هایی که به صورت خودجوش در مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها انجام می‌شود می تواند به عنوان الگو مورد توجه قرار گیرد.

 لک زایی در پایان سخنانش تصریح کرد: مهم ترین ویژگی این فعالیتها این است که اولاً برخوردار از انگیزه ای قوی است. ضمن اینکه افراد به اختیار خود وارد این فعالیتها می شوند و بنابراین کاری اداری و رسمی تلقی نمی شود. افزون بر این که بیشتر قشر جوان و پرانرژی از این حرکت ها استقبال می‌کنند.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :215 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
شریف لک زایی: سیاست حسنی با دروغ جلو نمی‌رود چاپ ارسال به دوست

حاکم دینی صلح را ترجیح می‏‌دهد 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: سیاست حسنی با دروغ جلو نمی رود، در این سیاست، هدف وسیله را توجیه نمی کند لذا حضرت ترجیح می ‏دهد قدرت را از دست دهد، اما به شیوه‏ غیراخلاقی عمل نکند.                            

به گزارش خبرنگار شفقنا، شریف لک زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تبیین دلایل جنگ و صلح حسنی می گوید: امام، پیامبر و کسی که در این مرتبه و مقام حکمرانی می کند و کار تربیتی و هدایت امت را برعهده دارد، اساساً صلح طلب و راغب به صلح هستند. یقیناً از نظر حضرت، صلح بهتر و شیرین تر از جنگ است چون می ‏تواند امور دینی را در جامعه بهتر، راحت تر و مطلوب تر پیاده کند و به جریان بیاندازد. لذا برخی از روایاتی هم که می‏ گویند حضرت قبل از اینکه برای جنگ حرکت کنند، راغب به صلح بودند به نظر باید اینگونه تفسیر شوند که حاکم دینی صلح را ترجیح می‏ دهد و اولویت او با صلح است تا بتواند جامعه را به یک فضای خوب و مطلوب هدایت کند. چرا که در فضای غیرصلح، جنگ و ناامنی، امور جامعه به درستی پیش نمی رود؛ مدام بحران و چالش ایجاد می‏ شود و حرکت جامعه با اخلال و چالش مواجه می شود.

او اضافه می کند: سیاست حسنی مبتنی بر یک جامعه‏ اخلاقی و دینی است. جامعه ‏ای که به ارزش هایی معتقد است و به آن عمل می کند. وقتی جامعه فاقد این ارزش‏ها باشد، حضرت امکان تداوم قدرت را نخواهد داشت و همین می‏شود که قدرت را از دست می‏ دهد.

لک زایی پذیرش صلح از طرف امام مجتبی را برای جلوگیری از رشد تندروها در جامعه می داند و می گوید: در زمان حضرت علی(ع) جریان خوارج شروع شده و اگر حضرت به جنگ ادامه می‏ داد، اینها دوباره به یک جریان خطرناک داخلی منتهی می شدند. اما حضرت ترجیح داد با این صلح، آنها نتوانند رشد کنند و پیشرفتی داشته باشند و جریان خودشان را جریان قدرتمندی کنند.

متن گفت و گوی شفقنا با دکتر شریف لک زایی را می خوانید:

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :249 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه چاپ ارسال به دوست

پرسش از حق حاکمیت و حکومت، دغدغه مسلمانان و به ویژه شیعیان در طول تاریخ و زمان غیبت امام معصوم(ع) بوده است؛ این پرسش در زمان غیبت در نهایت به تکوین نظریه ولایت فقیه انجامید؛ اما شکل و حجم این نظریه از ابتدا و تا کنون به یکسان باقی نمانده و در فراز و فرود تاریخ، فربه و نحیف شده و تحولات کیفی مهمی را تجربه کرده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، دکتر شریف لک زایی در کتاب «بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه» به دنبال بررسی تطور فربه و نحیف شدن این نظریه از منظر شیعیان می‌باشد. دغدغه وی بررسی مسئله مشروعیت در دو نظریه عمده شیعه یعنی «انتصاب» و «انتخاب» با یک رویکرد معرفت درجه دوم می‌باشد.

لذا پژوهش وی، یک کار مقایسه‌ای است که به دنبال کشف وجوه اشتراک و افتراق و مبنای متفاوت مشروعیت در این دو نظریه، چگونگی سازماندهی ساختار قدرت، چگونگی برقراری رابطه حاکم با شهروندان و نحوه تعامل با چالش‌های جدید از منظر این دو نظریه می‌باشد؛ این کتاب مشتمل بر چهار فصل می‌باشد.

نویسنده در مقدمه ادعا می‌کند که نظام سیاسی ولایت فقیه بر اساس نظریه‌های انتخابی و انتصابی، تفاوت‌ها و اشتراکاتی در خاستگاه و مشروعیت، فرایند قدرت و ارکان نظام سیاسی، نظام فرد و دولت و به ویژه در میزان انطباق و عدم انطباق با پدیده‌های و چالش‌های جدید دارند. همین تفاوت‌ها و اشتراک‌ها موجب نزدیکی یا دور شدن این دو نظریه از هم شده‌است.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :240 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
عدالت؛ تعادل‌بخش اجتماع چاپ ارسال به دوست

در تبیین فلسفه سیاسی صدرالمتألهین

دکتر شریف لک‌زایی مدیر گروه فلسفه سیاسی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادداشت حاضر را به‌مناسبت یکم خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، در اختیار مباحثات قرار داده‌اند.

عدالت از جمله مفاهیم کلیدی در اندیشه سیاسی اسلامی است. متفکران بزرگ مسلمان هم در حوزه‌های دانشی مختلفی به بحث عدالت پرداخته‌اند؛ از جمله در میان فقها شیخ انصاری با نگارش رساله‌ای به این موضوع توجه کرده است. در میان متکلمان مسلمان نیز خواجه نصیرالدین طوسی در آثار خود به‌ویژه در کتاب اخلاق ناصری از عدالت سخن گفته است. افزون بر این موارد، برخی فیلسوفان مسلمان نظیر فارابی، ابن مسکویه و ابن عامری نیز در مباحث خود به موضوع عدالت پرداخته‌اند.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :343 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 6 - 10 از 797