Advertisement
عناوین اصلی
صفحه نخست
آثار
مقالات
نگارخانه
خبر و نظر
گپ و گفت
يادداشت ها
تماس با ما
نقشه سایت
اخبار فرهنگی
حستجو در سایت
وب نوشت هاي ديگر
سيستان و بلوچستان
حکمت سیاسی متعالیه
امام موسی صدر
سردار حبیب لک زایی
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب
 

 
امام موسی صدر تمدن را در تعامل انسان با هستی می‌داند چاپ ارسال به دوست

دیگر سخنران این برنامه شریف لک ز ایی، استادیار پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی بود. وی در بخشی از سخنان خود گفت: امام موسی صدر در کتاب‌ها و سخنرانی‌های خود دیدگاه‌هایی در مفهوم و نقد تمدن رایج را ارائه کرده‌ است. سوال اینجاست که آیا می‌توان این مجموعه موجود در آرا و افکار ایشان را با عنوان «نظریه تمدن امام موسی صدر» مطرح کرد یا خیر؟ ویژگی‌های متفکری که دغدغه تمدن دارد و آرا و افکارش بر اساس نگاه تمدنی ارائه می‌شود، چیست؟

وی افزود: مساله مهمی که در آثار امام صدر وجود دارد، نقد تمدن رایج امروز است. ما اگر می‌خواهیم که یک نظریه تمدنی جدید ارائه کنیم، حتما باید دیدگاه‌ها و وضع موجود را نقد کرده و آنگاه به طرح نظریه خود بپردازیم. به طور کل چه ضرورتی وجود داشت تا امام صدر اینگونه دغدغه‌مند درباره تمدن صحبت کنند؟

لک زایی ادامه داد: پشتوانه نظری و فلسفی نظریه تمدنی امام موسی صدر چیست؟ من در پژوهش جدیدم بحث حکمت متعالیه و حکیم صدرایی بودن امام را مستند مطرح کرده‌ام. اگر ما فرض را بر این بگیریم که امام یک حکیم و فیلسوف مسلمان است، آیا همین مساله می‌تواند پشتوانه دیدگاه‌های تمدنی ایشان باشد یا خیر؟

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :564 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
همفکری علمای اسلامی و راه‌حل‌های مقابله با افراطی‌گری چاپ ارسال به دوست
همفکری علمای اسلامی راه‌حل‌های غیردولتی مقابله با افراطی‌گری را سامان می‌‌بخشد   
گروه سیاسی: استادیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با اشاره به ضرورت همفکری و همگرایی علمای مذاهب اسلامی یادآور شد: هرچند دولت‌ها به ویژه در حوزه پشتیبانی‌های مالی، نظامی و سیاسی می‌توانند در مقابله با افراطی‌گری‌ها مؤثر باشند اما نقش علما از این حیث قابل توجه است که می‌توانند با هماهنگی با یکدیگر راه‌حل‌های غیر دولتی را سامان بخشند.
شریف لک‌زایی، استادیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به شکل‌گیری گروه‌های افراطی در حوزه اسلامی و ضرورت مقابله فکری با چنین جریان‌هایی اظهار کرد: تفکری که منجر به شکل‌گیری چنین گروه‌هایی می‌شود مبتنی بر آموزه‌هایی است که پیش از این نیز وجود داشته و در مقاطع مختلف این گزاره‌ها برجسته می‌شود و طبیعتاً مستمسک گروه‌هایی مانند داعش قرار می‌گیرد تا اهداف سیاسی خود را دنبال کنند؛ همانطور که امروز این گروه‌ها به بهانه این تفکر و گسترش آموزه‌های افراطی خود موجی از خشونت و افراطی‌گری را در عراق و سوریه دامن زده‌اند.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :725 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
گزارشی از سفر اعضای انجمن مطالعات سیاسی حوزه به لبنان چاپ ارسال به دوست

لبنان یکی از تجلی‌گاه‌های صدور انقلاب است 

اختصاصی حوزه/ جمعی از اعضای انجمن مطالعات سیاسی حوزه در سفر به لبنان با برخی علمای شیعه و اهل تسنن دیدار و از مراکز علمی بازدید کردند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» جمعی از اعضای انجمن مطالعات سیاسی حوزه در سفر به لبنان با برخی علمای شیعه و اهل تسنن دیدار و از مراکز علمی بازدید کردند. حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم سیدباقری رییس انجمن مطالعات سیاسی حوزه در گفتگو با سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» به ارائه گزارشی از این سفر پرداخته است که تقدیم خوانندگان ارجمند می شود.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :781 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
سردار شهید لک‌زایی الگوی عملی و حقیقی برای جامعه ما است . چاپ ارسال به دوست

فرمانده سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان، سردار شهید حاج حبیب لک زایی را یکی از پرورش یافتگان مکتب وحی، مکتب علوی و نهضت حسینی معرفی کرد و بیان کرد: ایشان برای همه به تمام معنا می توانند الگو باشند.

سردار معروفی اظهار داشت: بعد از شهادت این بزرگوار با سیر و مطالعه دقیق در زندگی مجاهدانه این شهید، به این نکته رسیدم که می تواند برای ما و جامعه یک الگوی عملی و حقیقی باشد که اگر از آن پیروی کنیم در دنیا و آخرت مصونیت خواهیم داشت.

وی مولفه های ارزشمند این شهید را که به آن اعتقاد و باور داشته و می تواند برای جامعه در حوزه عقلانی بر اساس اصول و مبانی دین و هم در حوزه عاطفه و احساس برای رشد و پیشرفت تاثیر گذار باشد را سه عامل مکتبی بودن، انقلابی بودن و مردمی بودن این شهید عنوان نمود.

وی با اشاره به اینکه این شخصیت تاثیرگذار از ابتدای ورود و به تن کردن لباس جهاد و شهادت و تا پایان عمرش این سه مولفه را لمس نموده و برای همگان ملموس است، افزود: شهید لک زایی با درون رزمی، توانست با دشمن بیرون رزمی کند. توکل به خدای متعال، حسن ظن به خدا و وعده های الهی که نصرت خداوند شرطی است اگر خدا را یاری کنید او شما را یاری خواهد کرد، در وجود این شخصیت نهادینه شده بود.

گزارش تصویری را در لینک زیر دنبال کنید

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :673 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
گزارش کامل سخنرانی های چهارمین همایش حبیب دلها در قم چاپ ارسال به دوست

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: از منظر کتاب بسیج و امنیت ملی، زمینه‏ های ناامنی در استان سیستان و بلوچستان در سه بخش داخلی، منطقه‏ ای و جهانی قابل بررسی است. وی افزود: نویسنده معتقد است با توجه به زمینه‏ ها و ویژگی‏ های بومی و محلی، قدرت‏ های منطقه‏ ای و بین المللی خواسته‏ اند در این استان ناامنی ایجاد کنند، اما آنچه باعث شکست آنها شده حضور مستمر مردم استان سیستان و بلوچستان در همه عرصه‏ ها از جمله تأمین امنیت بوده است؛ که ما از آن به عنوان امنیت پایدار یاد می‏ کنیم.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: نظریه‏ ای که در این کتاب ارائه شده میان «تأسیس و تثبیت و رشد نظام سیاسی اسلام» و «بسیج» که عبارت است از حضور مستمر، منسجم، هماهنگ و هدفمند مردم برای تأمین امنیت ملی ارتباط برقرار می‏کند و این نظریه است که می‏تواند برای یمن و یا عراق که از آن به عنوان «حشد الشعبی» یاد می‏ کنند، کارایی داشته باشد.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :543 | چاپ | ارسال به دوست | ادامه مطلب...

 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 31 - 35 از 797