Advertisement
عناوین اصلی
صفحه نخست
آثار
مقالات
نگارخانه
خبر و نظر
گپ و گفت
يادداشت ها
تماس با ما
نقشه سایت
اخبار فرهنگی
حستجو در سایت
وب نوشت هاي ديگر
سيستان و بلوچستان
حکمت سیاسی متعالیه
امام موسی صدر
سردار حبیب لک زایی
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب
 

 
شماره جدید خردنامه با پرونده فلسفه سیاسی متعالیه چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط شریف لک زایی   
12 تیر 1396 ساعت 07:25

401824sadra.jpgیکی دیگر از بخش‌های قابل توجه این شماره از مجله گفت‌و‌گوی محمدمحسن راحمی با حجت‌الاسلام شریف‌ لک‌زایی با عنوان «فلسفه سیاسی متعالی» است. امکان یا امتناع فلسفه سیاسی ملاصدرا یکی از بحث‌های داغ حوزه فلسفه و اندیشه سیاسی در سالیان اخیر بوده است. خردنامه به بهانه انتشار کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» به سراغ نویسنده این اثر رفته است و در گفت‌و‌گویی مفصل زوایای مختلف امکان یا امتناع فلسفه سیاسی فیلسوف شیرازی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، شماره خردادماه خردنامه همشهری با تیتر «تفلسف در زمانه عسرت» و با تصویری از قاسم پور‌حسن منتشر شد.

جالب‌ترین عنوان روی جلد این شماره از خردنامه «مناظره‌ای درباره نسبت فلسفه و آسفالت خیابان» است. بیژن عبدالکریمی و قاسم پور‌حسن در یک گفت‌و‌گوی خواندنی در مورد نسبت تراث فلسفی و وضعیت تمدنی به بحث نشسته اند. سایر بخش‌های مصاحبه ماه این شماره به بزرگداشت قاسم پور‌حسن، استاد دانشگاه علامه طباطبایی اختصاص یافته است.

خردنامه در بخش‌های مختلفی از جمله گزارش خبری، باشگاه نویسندگان، مصاحبه ماه و معرفی کتاب و با پرونده‌هایی با عناوین «سیاست خوانی در فلسفه صدرا»، «پیدا و پنهان ۲۰۳۰»، «شنبه پس از انتخابات» و «عیار دانشگاه» به چاپ رسیده است.

خردنامه در پرونده «پیدا و پنهان ۲۰۳۰»، به بررسی محتوا و اهداف پشت پرده این سند پرداخته است. «بررسی نظام فکری پشتیبان و اهداف سند یونسکو»، «آسیب‌های هویتی و فرهنگی ۲۰۳۰ در گفت‌و‌گو با مهدی گلشنی»، «داده‌نمای سند ۲۰۳۰ از نظرگاه نخبگان»، «مقایسه تطبیقی سند ملی آموزش‌و‌پرورش و ۲۰۳۰»، «شهروند جهانی و استعمار به سبک فرانو در گفت‌وگو با فریبا علاسوند» از جمله مطالب این پرونده مفصل هستند.

بخش باشگاه نویسندگان این شماره از خردنامه تحت تأثیر مصاحبه ماه شماره قبل دربردارنده مطالبی درباره رضا داوری اردکانی است. بیژن عبدالکریمی با نگارش یادداشتی با عنوان «چرا داوری؟» و محمد رجبی‌دوانی با مطلبی با عنوان «با دکتر داوری» از استاتید خود سخن گفته‌اند. عبدالحسین خسروپناه دیگر یادداشت این بخش را در ذیل موضوع نسبت داوری و علوم انسانی تحریر کرده است. آخرین مطلب باشگاه نویسندگان نقدی است بر اظهارات رئیس موسسه حکمت و فلسفه در مورد فردید که در شماره قبل خردنامه منتشر شده بود. «آیا سروش با هیدگر به داوری نزدیک شده است» عنوان این یادداشت انتقادی است.

«شنبه پس از انتخابات» عنوان پرونده دیگری است که وضعیت مردم‌سالاری در ساحت سیاست‌ورزی ایران را مورد مداقه قرار داده است. محمد هاشمی رفسنجانی، منوچهر محمدی، مجید بذرافکن، علی مرشدی‌زاده و ابراهیم برزگر از جمله افرادی هستند که در مورد موضوع این پرونده به گفت‌و‌گو با خردنامه نشسته‌اند.

در قسمتی از طلیعه این پرونده آمده است: «احزاب یکی از مهم‌ترین سازوکارهای مشارکت مردم در حکومت‌های دموکراتیک هستند اما با تاملی در چند دهه‌ پس از پیروزی انقلاب و حتی دهه‌های قبل، روشن می‌شود که در جمهوری اسلامی، احزاب آنچنان که باید شکل نگرفته‌اند و احزابی هم که گاه به وجود آمده‌اند، بنا به دلایلی تقریبا هیچ‌گاه نتوانسته‌اند موفق عمل کنند که نمونه‌ اخیر آن در انتخابات اردیبهشت ماه نیز مشاهده شد.»

یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه این شماره از مجله گفت‌و‌گوی محمدمحسن راحمی با حجت‌الاسلام شریف‌ لک‌زایی با عنوان «فلسفه سیاسی متعالی» است. امکان یا امتناع فلسفه سیاسی ملاصدرا یکی از بحث‌های داغ حوزه فلسفه و اندیشه سیاسی در سالیان اخیر بوده است. خردنامه به بهانه انتشار کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» به سراغ نویسنده این اثر رفته است و در گفت‌و‌گویی مفصل زوایای مختلف امکان یا امتناع فلسفه سیاسی فیلسوف شیرازی را مورد بررسی قرار داده است.

یکصد و هفتاد و هفتمین شماره خردنامه در ۱۶۴ صفحه به سردبیری جعفر حسن‌خانی منتشر شده است.تعداد مشاهده :70 | چاپ | ارسال به دوست

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

تاریخ بروز رسانی ( 12 تیر 1396 ساعت 07:43 )
 
< بعد   قبل >